linika ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva logo
FAQ - často kladené otázky
pacientskaCesta

CHCETE SA PO VÝMENE KĹBU RÝCHLO VRÁTIŤ DO AKTÍVNEHO ŽIVOTA?

CHCETE VEDIEŤ, AKO SA SAMI MÔŽETE AKTÍVNE ZAPOJIŤ DO VAŠEJ LIEČBY?

Milí pacienti,

ako jedna z prvých nemocníc na Slovensku Vás vítame v novom unikátnom programe „Pacientska cesta“. Vďaka najnovším odborným prístupom a moderným technológiám sa Vám pokúsime zabezpečiť čo najefektívnejší liečebný proces pri výmene kolenného alebo bedrového kĺbu.

Často sa stáva, že pacienti nemajú dostatok informácií o plánovanom operačnom zákroku a nie sú zapojení do prípravy na operáciu. Preto sme pre Vás v spolupráci so spoločnosťou B.BRAUN vytvorili komplexný pacientsky program zahrnutý pod názvom „Pacientska cesta“. Jeho cieľom je oboznámiť Vás s priebehom prípravy na operačný výkon, ako aj so samotnou implantáciou kĺbovej náhrady a pooperačným režimom. Celým týmto procesom a jeho hlavnými míľnikmi Vás starostlivo prevedieme a pokúsime sa Vám zaistiť vyšší komfort liečby a rýchlejšiu rekonvalescenciu.

Pomôžte nám postarať sa o Vaše zdravie. Len spoločne to dokážeme rýchlo a efektívne. Zapojte sa do Vašej liečby aktívne a plnú sebestačnosť získate už oveľa skôr.

4 KROKY K RÝCHLEMU A ÚSPEŠNÉMU NÁVRATU DO AKTÍVNEHO ŽIVOTA

 • Aby ste sa na svojej ceste k novému kĺbu cítili čo najpohodlnejšie, budeme Vám priebežne poskytovať všetky dôležité informácie vo forme brožúrok, rozhovoru pri osobnom stretnutí a v neposlednom rade aj cez individuálne nastavenú mobilnú aplikáciu ForPatientApp. Bude tu pre Vás edukačná sestra, ktorá Vám ochotne poskytne všetky potrebné informácie.

  EDUKAČNÁ SESTRA

  Je sprievodkyňou počas celej Vašej liečby. Bude Vám priebežne poskytovať dôležité informácie a pomáhať s ich správnym pochopením. Individuálne s Vami preberie akékoľvek nejasnosti. Nebojte sa na ňu obrátiť s Vašimi otázkami.

  PACIENTSKA AKADÉMIA – VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ

  „Pacientska akadémia“ je edukačný seminár pre pacientov, ktorého cieľom je osobné stretnutie s operujúcim lekárom, fyzioterapeutom, anestéziológom a ďalšími zdravotníkmi, ktorí sa o Vás budú počas hospitalizácie starať. Lekári Vás podrobne oboznámia s diagnózou, operačným výkonom, ako aj celým postupom predoperačnej prípravy a pooperačného režimu po implantácii kĺbovej náhrady. Odpovedia na Vaše otázky a vysvetlia Vám, ako sa na operáciu čo najlepšie pripraviť. Na stretnutie srdečne pozývame aj Vašich príbuzných.

  Na akadémii sa zúčastnia aj pacienti, ktorí implantáciu umelého kĺbu práve absolvovali. Získate od nich praktické rady ako zefektívniť Vašu predoperačnú prípravu, ako prebieha hospitalizácia a ako urýchliť pooperačnú rekonvalescenciu.

  MOBILNÁ APLIKÁCIA ForPatientApp – VÁŠ INTELIGENTNÝ ASISTENT

  K úspešnému priebehu liečby Vám pomôže množstvo ľahko dostupných informácií, ktoré budete mať neustále po ruke. Ich súhrnný prehľad sme spracovali do jednoduchej mobilnej aplikácie pre pacientov, ktorá sa nazýva ForPatientApp. Nájdete v nej všetko podstatné pre plynulý a hladký priebeh Vašej liečby.

  V aplikácií sú uvedené informácie, ako sa pripraviť na operáciu, čo si so sebou zobrať do nemocnice, ako bude prebiehať rekonvalescencia, ale napríklad aj ako bezpečne rozcvičiť svoj kĺb podľa jednoduchých videí. Aplikácia taktiež umožňuje prijímať aktuálne informácie z nemocnice.

 • Infekcia kĺbovej náhrady môže vážne ohroziť Vaše zdravie. Adekvátnou predoperačnou prípravou, dodržaním hygienických zásad a použitím antibakteriálnych prípravkov ešte pred príjmom do nemocnice je možné riziko vzniku infekcie výrazne znížiť.

  Antibakteriálne prípravky na ošetrenie kože a slizníc si môžete zakúpiť v našej lekárni ako tzv. dekolonizačný balíček. Ich použitím môžete predísť dlhodobej liečbe vážnych zdravotných komplikácií spojených s prípadnou infekciou.

 • Včasná mobilizácia pacienta už niekoľko hodín po operácii je kľúčovou súčasťou Pacientskej cesty. Vďaka modernému prístupu k liečbe bolesti sa môžu pacienti postaviť na operovanú končatinu už v samotný deň operácie. Postupne začnú zaťažovať nový kĺb, rýchlejšie získajú sebestačnosť, sebaistotu a silu do ďalšej rehabilitácie.

  Včasnou mobilizáciou sa skráti dĺžka pasívneho pobytu na lôžku, čím sa zníži riziko viacerých pooperačných komplikácií (bolesti, trombóza, opuch). Návrat do bežného života je tak rýchlejší a príjemnejší.

 • Operáciou získate nový umelý kĺb. To, ako bude fungovať, závisí od mnohých faktorov a niektoré z nich môžete ovplyvniť len Vy. V rámci programu Pacientskej cesty Vám fyzioterapeut odporučí vhodné cvičenia, ktoré pomôžu posilniť svaly už pred operáciou a umožnia skrátiť dĺžku rekonvalescencie po operácii. Odporúčané cvičenia sme pre Vás pripravili na našom Youtube kanáli.


Na webovej stránke a YouTube kanáli našej nemocnice sme pre Vás pripravili dôležité informácie nielen k výkonu, ale aj odporúčané cvičenia, videá a prezentácie. Informácie sme rozdelili do nasledujúcich sekcií:

 • Brožúra so základnými informáciami o totálnej endoprotéze
 • Prerehabiltácia - všetko čo potrebujete vedieť pred operáciou
 • Cvičenia pred operáciou - kolenný kĺb a bedrový kĺb
 • Príprava pred prijatím, dekolonizácia
 • ForPatientApp - informácie vždy po ruke
 • Pacientska akadémia

  Na Pacientskej akadémii majú pacienti možnosť osobného stretnutia s lekármi, ktorí vykonávajú operácie, edukačnými sestrami, ktoré Vás budú sprevádzať celú dobu počas Vašej liečby, rehabilitačnými pracovníkmi - lekár a fyzioterapeut a zdravotnými sestrami. Úlohou akadémie je odovzdanie dôležitých informácií týkajúcich predoperačnej prípravy, operačného zákroku a pooperačného režimu vo forme prednášky. Prítomný býva aj pacient už po vykonanej operácii k odovzdaniu základných informácií, postrehov a dojmov, bezprostredne po endoprotéze bedrového alebo kolenného kĺbu.

  Na Pacientskej akadémii Vám radi odpovieme na akékoľvek otázky týkajúce sa prípravy pred operáciou, času stráveného v nemocnici, hospitalizácie a následne pooperačných odporúčaní.

  Pacientska cesta je o obojstrannej spolupráci a komunikácii, efektívnej zdravotnej starostlivosti a spokojnosti na strane pacienta a lekára.

  Tešíme sa na osobné stretnutie.

  Kde: Klinika ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva, 12. poschodie, seminárna miestnosť, Tr. SNP 1, UNLP Košice

  Časový harmonogram prednášky - totálna endoprotéza bedrového kĺbu: 10:00 hod. - 11:30 hod.

  Časový harmonogram prednášky - totálna endoprotéza kolenného kĺbu: 11:30 hod. - 13:00 hod.

  Do programu Pacientskej cesty budete zaradení na základe konzultácie s ošetrujúcim lekárom v našej ortopedickej ambulancii, tzv.indikačnej endoprotetickej poradni 9 - 10 týždňov pred nástupom na hospitalizáciu k operácii. Konkrétny termín Pacientskej akadémie Vám bude oznámený pri osobnej kontrole.

  Úspešný priebeh liečby a rýchly návrat do aktívneho života Vám želá ortopedický tím UNLP Košice.

  X

  Ako sa mám objednať na operáciu?
  Objednávate sa na vyšetrenie buď priamo k lekárovi, u ktorého chcete byť liečený (kontakty viď v sekcii ambulancie), alebo na t.č. 055/640-3563 pre ambulancie na poliklinike Tr. SNP 1, resp. 055/615-2582 pre ambulancie v pavilóne zdravia v areáli Rastislavova 43, kde budete ďalej informovaný a objednaný.

  Kto ma môže odoslať na vyšetrenie?
  Na vyšetrenie Vás musí odoslať Váš ošetrujúci spádový ortopéd, prípadne Váš praktický (obvodný) lekár.

  Aké sú doplatky za operácie?
  Sme štátne zdravotnícke zariadenie. V súčasnosti nie sú žiadne doplatky pacienta. Celá liečba je hradená Vašou zdravotnou poisťovňou. V niektorých prípadoch je liečba drahšia ako je výška platby od zdravotnej poisťovne. Ani v takýchto prípadoch však nedoplácate rozdiel.

  Ako si objednať nadštandardnú izbu?
  V prípade, že máte určený termín prijatia na hospitalizáciu, môžete si nahlásiť na t.č. 055/640-3531 u dennej sestry oddelenia 12 A, resp. 055/640-3532 u dennej sestry oddelenia 12 B, záujem o nadštandardnú izbu. Prípadne pri prijatí na oddelenie sa môžete informovať, či sú tieto izby voľné.

  Aké umelé kĺby používame?
  Používame umelé kĺby dlhoročných osvedčených výrobcov. Sú zvyčajne zložené z viacerých častí. Základnou zložkou zvyčajne používaných je titánová zliatina. V niektorých prípadoch je však nevyhnutné použitie špecifických typov.

  X